Të gjitha kategoritë
EN

Ti je ketu : home>Lajme

15 nga këshillat më të mira të paketimit ndonjëherë.

2019-12-09 62

Si të organizoni paketimin tuaj:

1. Bëni një listë paketimi

Pasaporta Kontrolloni Furçë dhëmbësh? Kontrolloni Krem kundër diellit? Doh! Për paqen e mendjes që keni mbuluar gjërat e domosdoshme


Si të paketoni rrobat:

2. Shmangni njollat

A keni paketuar ndonjëherë rroba të lehta dhe a keni gjetur një njollë mbi to kur keni mbërritur? Kurrë mos e keni më këtë problem. Së pari, gjithmonë duhet të siguroheni që rrobat tuaja me ngjyra të lehta janë të paketuara brenda dhe së dyti, të kapni kapakët e dushit të disponueshëm në hotel dhe t'i përdorni për të mbuluar bazën e këpucëve tuaja.

3. Paketoni rrotullimin dhe vakumin

Mos mbërrini në destinacionin tuaj të pushimeve dhe përballeni me një grumbull hekurosjeje. Për të kursyer hapësirë ​​dhe për të ndaluar rrudhosjen, rrokullisni rrobat tuaja në vend që t'i palosni, pastaj vendosini në qeset e kompresimit të vakumit. Për të përdorur këto çanta, vendosni rrobat tuaja, mbyllni çantën, dhe pastaj shtrydhni ajrin. Kjo do t'ju lërë shumë më shumë hapësirë ​​në valixhen tuaj dhe do të parandalojë rrudhjet.

4. Kubike rrobat tuaja

Një zgjidhje tjetër e mirë për paketimin është paketimi i kubeve - këto ndihmojnë në ndarjen e artikujve tuaj dhe gjetjen e gjërave më shpejt pasi të keni arritur atje.

5. Mbushni hapësirën e vdekur

Kur bëhet fjalë për paketimin, përdorni çdo pëllëmbë të hapësirës së valixheve që mundeni. Rrotulloni majat, mbathjet, çorapet dhe sende të tjera të vogla dhe futini në këpucët tuaja për t'u siguruar që çdo hapësirë ​​e mundshme të jetë e mbushur.

6. Qëndroni të freskët

Importantshtë e rëndësishme që rrobat tuaja të mbajnë erë të freskët, veçanërisht nëse jeni në një udhëtim të gjatë. Duke marrë një qese të vogël potpuri, çarçafë kondicioneri prej pëlhure ose mbathje aromatike të sirtarit, ju do t'i mbani rrobat tuaja me erë të ëmbël gjatë gjithë udhëtimit.


Si të paketoni veglat:

7. Çanta Ziplock

Si i organizoni zakonisht të gjitha pajisjet elektronike, kabllot, ato pak çaste që ju marrin moshat për tu gërmuar në siguri? Mbush ato si ne të tjerët? Epo, nëse doni të organizoni paketimin tuaj, atëherë merrni një grumbull çantash ziplock. Mbushës telefoni, karikues kamera, adaptorë, kufje - merrni qese shtesë plastike (të njëjtat që përdorni për lëngjet e bagazhit dore) dhe përdoreni ato për të ruajtur sende elektrike, gjëra për udhëtimin në shtëpi (çelësat e shtëpisë, bileta e parkimit dhe çelësat e makinës) ), ilaçe dhe pajisje të tjera të lira. Dhe nëse e doni një vegël, atëherë duhet të shikoni aksesorët kryesorë të udhëtimit.


Si të paketoni përbërjen:

8. Leshi pambuku

Për të parandaluar plasaritje të pluhurit ose hijes së syve gjatë udhëtimeve tuaja, vendosni një jastëk të rrafshët leshi pambuku midis pluhurit të shtypur dhe kapakut.

Si të paketoni librat:

9. Mos

Pavarësisht nëse është ai romani me avull romantik, fantastiko-shkencor ose një udhëzues udhëtimi me veshë të qenve, shkarkojeni atë para udhëtimit tuaj. Edhe nëse jeni në shtëpi jeni një lloj letre-til-unë-vdes, kurseni hapësirën dhe peshën për pushimet tuaja. Dhe mos u besoni në wi-fi për t'u kthyer në histori nga karrigia juaj e pozicionuar në mënyrë perfekte plazhi. Sigurohuni që është në një pajisje të mbuluar rezistente ndaj ujit (shikoni Otterbox për ndonjë mbrojtje serioze për lexuesin tuaj elektronik, telefonin ose tabletën tuaj).


Si t’i mbani gjërat e vlefshme të sigurta:

10. Shishet dhe tubat bosh

Për të shmangur skenarin më të keq të grabitjes, është më mirë të jesh i padukshëm: mos bluaj para ose bizhuteri të shtrenjta. Nëse shqetësoheni për gjëra të vlefshme në dhomën tuaj të hotelit, fshihini në një enë të zbrazët për locionin për diellin. Ju gjithashtu mund të përdorni kontejnerë bosh për balsamin e buzëve për të fshehur shënimet e mbështjellura.


Si të shmangni tarifat shtesë të bagazhit:

11. Peshoni bagazhet tuaja

Investoni në disa peshore të bagazhit dhe sigurohuni që të peshoni çantat në të dy këmbët e udhëtimit për të parë se sa afër arritjes së kufirit të peshës. Nëse jeni afër kufirit, merrni parasysh të vishni disa nga sendet më të rënda ose të shkurtoni ato që paketoni në radhë të parë.

12. Blini një valixhe të lehtë

Mos supozoni se blerja e valixheve më të shtrenjta të stilistëve do t'ju sjellë një azhurnim - përkundrazi, ka më shumë të ngjarë të tërheqë hajdutë në aeroport dhe në udhëtimet tuaja. Shtë më mirë të jesh i pakuptimtë dhe të zgjedhësh një mundësi të lehtë. Nëse jeni duke përdorur një valixhe të fortë, kjo mund të shtojë deri në katër kilogramë peshë para se të filloni të paketoni, aq e shtrenjtë nuk është gjithmonë më e mira.

13. Njihni kufijtë tuaj

Lejimi i bagazhit ndryshon nga një kompani ajrore në një tjetër. Sigurohuni që të jeni në dijeni të kufijve tuaj para se të arrini në aeroport. Disa, por jo të gjithë transportuesit do t'ju lejojnë të kontrolloni në dy çanta, dhe niveli i peshës mund të ndryshojë (shih pikën 12). Sigurohuni që e kuptoni lejimin e bagazhit dore dhe shmangni tarifat e kushtueshme në portë. Ju gjithashtu mund të dëshironi të lexoni udhëzuesin tonë të bagazhit të dorës.


Si të mos i humbni bagazhet tuaja:

14. Bredhni valixhen tuaj

Mos u përballeni me një krizë të karuselit të bagazhit në aeroport ku jeni duke kërkuar për bagazhet tuaja midis fqinjëve të saj identikë. Etiketoni valixhen tuaj me etiketat e bagazhit dhe jepini pakëz një ndryshim për t'ju ndihmuar ta dalloni në turmë. Dekorojeni atë me shirita, afishe ose edhe lidhësa ngjyrash të këpucëve, në mënyrë që të njihet menjëherë.


Si të përballeni me bagazhet e humbura:

15. Paketoni bagazhet e mira të dorës

Pavarësisht se sa mirë e zbukurojmë valixhen tonë, ndonjëherë ndodh e pamendueshmja. Ndonjëherë çantat zhduken. Sigurohuni që të gjitha gjërat tuaja me vlerë janë në bagazhet tuaja të dorës dhe gjithmonë paketoni një ndërrim të rrobave në bagazhet tuaja të dorës, vetëm në rast se ndodh më e keqja dhe çanta juaj e kontrolluar humbet / vonohet. Në këtë mënyrë nuk do të duhet të nxitoni në dyqane sapo të mbërrini për të blerë veshje zëvendësuese. Por, përpara se të futni gjithçka në bagazhet tuaja të dorës, mund të habiteni nga disa prej këtyre gjërave të pazakonta që nuk lejohen në çantën tuaj të kabinës.