сите категории
EN

Ти си тука : Дома>Вести

Водич за големина на багажник со тркала

-2019 12 10- 67

Тотки со тркала

Овие се идеални парчиња за луѓе кои бараат мал багаж на тркала за да се пренесат во авионот. Повеќето торбички на тркала ќе се сместат под седиштето и се доволно мали за да можат лесно да се креваат внатре и надвор од надземни корпи за складирање. Тротките со тркала можат да соберат единствена промена на облека, книги, списанија и сите други ситници што би сакале да ги понесете со вас во авионот.


18 ″ - 20 ″ Багаж за носење

Овие се сметаат за меѓународни рачни големини, бидејќи се дозволени како превоз за повеќето меѓународни летови. Тие се идеални за патувања од 1-2 дена, бидејќи имаат простор за пакување за неколку тимови, пар чевли и тоалети.


21 ″ - 22 ″ Багаж за носење

Ова се најпопуларните големини на рачен багаж за домашни летови во САД. Повеќето авиокомпании во САД имаат ограничувања од 22 ″ x 14 ″ x 9 ″ или 45 линеарни инчи. Овие се идеални големини за деловни патници или патувања за време на викендот, бидејќи повеќето парчиња од овие големини имаат или преклопен или отстранлив ракав за облека што може да собере еден костум или фустан и има доволно простор за пакување за неколку тимови, неколку пара чевли и тоалети. Повеќето исто така имаат опција за проширување, што овозможува дополнителни 2 до 4 инчи капацитет за пакување, но кога ќе се прошират, овие големини може да ги надминат ограничувањата за продолжување и треба да бидат проверени.


23 ″ - 24 ″ Мал чекиран багаж

Овие големини се популарни за патниците кои бараат помала, полесна опција за багаж за проверка. Овие парчиња се преголеми за носење во авионот, но се совршени за патувања од 3 до 5 дена. Има место за 2 до 3 тимови, пар пар чевли и комплети за тоалети. Одговарачот (преклопен или отстранлив ракав за облека) има простор за најмногу 2 костуми или фустани.


25 ″ - 27 ″ Чекиран багаж

Овие големини се најпопуларната големина на багажот што треба да се проверат. Тие се идеални за патувања од 5 до 7 дена или подолго, во зависност од тоа како се спакувате. Тие имаат голем капацитет за повеќе тимови, чевли и тоалети. Поделбата (преклопен или отстранлив ракав за облека) може да собере две дебели волнени одела и до четири фустани. Овие се најдобра опција за проверка на багажот, тие имаат многу простор за пакување, но нема да го скршите грбот обидувајќи се да го поместите.


28 ″ - 32 ″ Куфер

Ова се многу големи куфери наменети за патувања што надминуваат една недела. Тие имаат огромен капацитет за сè со што би сакале да патувате. Поради нивната голема големина, кога се целосно спакувани, тешко може да се маневрираат и може да надминат 50 кг. ограничувања на тежината што ги спроведуваат повеќето авиокомпании во САД. Заедно со ограничувањата за тежина, повеќето американски авиокомпании имаат ограничување на големината од 62 ″ линеарни инчи и овие големини може да ја надминат таа големина, особено кога се проширени. Но, ако знаете дека ви треба најголемото парче багаж што е на располагање, овие би биле за вас.