сите категории
EN

Ти си тука : Дома>Вести

Како да изберете багаж, пакувања и чанти

-2019 12 09- 22

Да имате вистински тип на багаж, пакет или торба за вашите патувања може да го олесни и помалку стресно спакувањето и скокањето во авион или ударот по патот. Но, со толку многу стилови за избор, да одлучите кој е соодветен за вас може да биде предизвик. Овој напис ги разложува различните видови багаж и нуди совети за избор на вистинска големина, тежина и ниво на издржливост. Исто така, ги надминува функциите како тркала, прегради за лаптопи и практична компатибилност.


Видови багаж, торби и пакувања


Постојат три широки категории багаж: багаж на тркала, пакети за патувања и дуфли за патувања. Кога одлучувате која е соодветна за вас, може да биде корисно да размислите за работи како што одите, како ќе стигнете и што планирате да направите кога ќе стигнете таму.


Багаж на тркала

Очигледна предност на багажот, пакетите и торбите со тркала е колку е лесно да се транспортираат преку аеродромот и по мазни улици и тротоари. Постојат три вида багаж на тркала: тркалачки багаж, дуфели на тркала и ранци на тркала.

Возење багаж: Наменет за традиционални патници, тркалање багаж е она што го гледате како повеќето луѓе се влечат зад себе на аеродром. Тие се со низа големини и обично имаат цврста конструкција направена да се справува со строгите системи за транспорт на багаж. Тие се генерално најдобри за службени патувања, семејни посети, патувања и патувања во урбани области.

Дуфели на тркала: Ништо не голта опрема како торба за дуфел, а онаа со тркала е добар избор за патници од повеќе спортови. Ако за вашите авантури честопати е потребна опрема со различна големина и облик, ваакот е ваш паметен начин да се разгори сето тоа. За пакувачи на светлина, двопек со тркала на тркала нуди помалку простор, но ви овозможува да се откажете од времето и трошоците за проверка на торба. Дуфелите на тркала се добар избор за авантуристички патувања кои бараат обемна или непарна форма, семејни патувања и патувања. За да дознаете повеќе за опциите за дуфел, прочитајте за патните дуфели подолу.

Ранци со тркала: Популарни кај авантуристичките патници, овие комбинираат практичност на багаж на тркала со подвижност на ранец. Можете да транспортирате многу опрема со едноставно повлекување на рачката што може да се продолжи. Соочувајќи се со густ сообраќај на нозете или со долг лет по скали? Каиш на ремени за рамо и колк појас за практично носење без раце Ранците со тркала обично се најдобри за авантуристички патувања и патувања по пат. За да дознаете повеќе за ранците, видете го делот за пакети за патувања подолу.


Дафели за патување

Овие се движат од основни дуфели што ги фрлате преку рамо до дуфели на тркала со рачки што може да се продолжат (за да дознаете за дуфелите на тркала, видете го делот за багаж на тркала од овој напис.) Примарната предност на дуфелите во однос на другите опции е нивниот едноставен дизајн. Тие се лесни за употреба и обично имаат голем простор за пакување опрема и облека. Се разбира, ова може да биде неповолна положба ако сте суперорганизиран тип на кој му требаат одделни џебови и прегради за да останете здрави. (Еден начин да бидете организирани во дуфел е да ги спакувате своите работи во патнички коцки или вреќи за работи.)

Дафел-торбите се достапни во многу големини, од компактни торби за носење со капацитет од 20-30 литри и ќе соберат облека во вредност од викенд, па сè до масивни дуфели што сочуваат 100 литри или повеќе за авантури кои бараат тони опрема.

Традиционалните кеси од дуфел кои немаат тркала може да изгледаат старомодни со оглед на тоа колку тркалата можат лесно да го направат транспортот. Но, за авантурите на оддалечените места со трнливи, асфалтирани улици, тркалата ќе бидат повеќе проблеми отколку што вреди, и тие ќе додадат неколку килограми на вкупната тежина на торбата. Не само што традиционалните дуфели се полесни, тие се и пофлексибилни од оние што имаат тркала, што ги прави полесни за полнење во задниот дел на автомобилите, полнење на лавици на покривот или каиш на животно од пакет. Овие дуфели се исто така полесни за чување (нема крути делови, па затоа се преклопуваат помали) и обично се поевтини. Тие се одлична опција за алпинисти, патници со авантури и луѓе со буџет што треба да изнесат многу опрема.


Пакети за патувања

Овие ранци што се пријателски за патувања се одлични онаму каде багажот на тркала не може: на чакал, улици со калдрма, скали и други нерамни терени. Патните пакувања се како другите ранци во однос на тоа како ги носите и поддршката што ја даваат, но тие имаат карактеристики специфични за патувања, како што се џебови за организација, скриени колби и ремени за раменици и вградени безбедносни карактеристики, како патенти што можат да се заклучат. Тие се идеални за патници кои сакаат да бидат многу подвижни и се во ред да носат сè на грб.