сите категории
EN

Ти си тука : Дома>Вести

Среќна годишнина, багаж на тркала!

-2019 12 10- 26

Тркала на куфер? Толку погодни, тие се незабележително суштинско значење за денешниот патник. Но, во 1970 година, Бернард Садоу имаше проблем да ја продаде својата идеја за куфер.

„Го покажав тоа на секоја стоковна куќа во Newујорк и многу канцеларии за купување, и сите рекоа дека сум луд. „Никој нема да повлече парче багаж на кој има тркала“. Луѓето едноставно не размислуваа во тие термини “, рече Садоу.

85-годишниот Садов бил инспириран пред 40 години додека минувал низ царина на аеродромот во Порторико, на враќање од Аруба со сопругата и децата.

Тој се бореше со два големи, цврсто спакувани куфери од 27 инчи, без видлив портир, кога забележа маж како движеше парче машина на платформа на тркала.

„Тој имаше машини и само ја туркаше без многу напор и и реков на сопругата:„ Тоа е она што ни треба! Потребни ни се тркала на багажот. ' ”


Садоу работеше со багаж и е поранешен претседател и сопственик на американски багаж, сега дел од Бригс и Рајли Травелвер.

Прицврсти четири рици, како оние што се користат на стеблата, на дното на куферот и додаде флексибилен каиш, и излезе на пазарот, а куферот влезе зад него.

После неколку недели одбивање од стоковните куќи, вклучително и Мејси, Садоу оствари средба со потпретседателот на Мејси, кој беше импресиониран од неговата идеја.

Купувачот на Мејси, кој неодамна му ја покажа вратата, се согласи со неговиот шеф и се роди производ. Садоу аплицираше за патент во САД во 1970 година, а во 1972 година го доби првиот успешен патент на куфери на тркала. Мејси ги продаде првите куфери во октомври 1970 година.


Садоу го држеше патентот околу две години се додека натпреварувачите не се здружија и успешно го пробија патентот, отворајќи го пазарот за багаж на тркала.

Додуша, тие први куфери на тркала беа добро. Треперењето и превртувањето беа проблеми за патниците што влечеа големи куфери со тркала поставени на тесното дно.

Потребни беа скоро 20 години за следниот напредок во валање багаж.


Влечен на две тркала со рачка што може да се повлече, денешниот стандарден издаден црн куфер беше измислен кон крајот на 80-тите години од пилотот на „Нортвест ерлајнс“, Боб Плат. Неговиот „Ролаборд“ беше почеток на компанијата за багаж Траверпро.


Но, тркалата беа на прво место, а багажот што следеше го смени начинот на патување на луѓето. Дали ставањето тркала на куфер беше најдобрата идеја што Садоу ја имал некогаш?

„Еден од нив е“, рече тој смеејќи се.