сите категории
EN

Ти си тука : Дома>Вести

15 од најдобрите совети за пакување досега.

-2019 12 09- 66

Како да го организирате вашето пакување:

1. Направете список за пакување

Пасош? Проверете. Четка за заби? Проверете. Крема за сончање? Да! За мир на умот, ги покривме најважните работи


Како да спакувате облека:

2. Избегнувајте дамки

Дали некогаш сте спакувале лесна облека и сте нашле дамка на нив кога пристигнале? Никогаш повеќе немајте го овој проблем. Прво, секогаш треба да бидете сигурни дека облеката во светла боја е спакувана однадвор, и второ, држете се за капачињата за туширање за еднократна употреба и користете ги за да ја покриете основата на чевлите.

3. Пакетче за тркалање и вакуум

Не пристигнувајте на вашата дестинација за одмор и бидете соочени со куп пеглање. За да заштедите простор и да престанете да виткате, превртете ја облеката наместо да ја свиткате, а потоа ставете ја во вреќи за вакуумска компресија. За да ги користите овие вреќи, ставете ја облеката, запечатете ја торбата, а потоа исцедете го воздухот. Ова ќе ви остави многу повеќе простор во куферот и ќе спречи набори.

4. Коцкајте ја облеката

Друго добро решение за пакување е пакување коцки - овие помагаат да ги одделите вашите предмети и да ги најдете работите побрзо откако ќе стигнете таму.

5. Пополнете мртов простор

Кога станува збор за пакување, искористете го секој мал сантиметар простор од куферот што можете. Превртете блузи, долна облека, чорапи и други ситници и ставете ги во чевлите за да бидете сигурни дека е исполнет секој можен простор.

6. Останете свежи

Важно е облеката да остане со свеж мирис, особено ако сте на долго патување. Земајќи мала торба со потпури, чаршафи за балсам или ткаенини со миризливи фиоки, облеката ќе остане да мириса слатко во текот на целиот пат.


Како да спакувате гаџети:

7. Зиплок кеси

Како обично ја организирате целата ваша електроника, кабли, оние необични битови што ви одземаат возрасти да се ископате на безбедноста? Да ги наполниме како и ние останатите? Па, ако сакате да го организирате вашето пакување, тогаш набавете си парче вреќи со поштенски блокови. Полнач за телефон, полнач за фотоапарат, адаптери, слушалки - земете дополнителни пластични кеси (истите што ги користите за течности за рачен багаж) и искористете ги за складирање електрични предмети, работи за пат до дома (клучеви од куќа, билет за паркирање и клучеви од автомобил) ), лекови и други лабави додатоци. И, ако обожавате гаџет, тогаш треба да ги проверите нашите врвни додатоци за патувања.


Како да ја спакувате шминката:

8. Памучна волна

За да спречите пукање на пудра или сенка за очи за време на патувањето, поставете рамна рампа од памучна вата помеѓу исцедениот прав и капакот.

Како да спакувате книги:

9. Немој

Без разлика дали станува збор за тој парен романтичен роман, возбудлив научно-фантастика или водич за патување со уши за кучиња, преземете го пред вашето патување. Дури и ако сте дома вид на хартија-до-јас-умирам, заштедете простор и тежина за вашиот одмор. И не сметајте на Wi-Fi за да скокнете во приказната од вашата совршено поставена столица за на плажа. Проверете дали е на уредот покриен со отпорен на вода (проверете ја Otterbox за сериозна заштита на вашиот негуван е-читач, телефон или таблет).


Како да ги чувате скапоцените безбедни:

10. Празни шишиња и цевки

За да избегнете најлошо сценарио да бидете ограбени, најдобро е да бидете незабележителни: не трепкајте готовина или скап накит. Ако сте загрижени за вредни работи во вашата хотелска соба, скријте ги во празен контејнер за лосион за сончање. Можете исто така да користите празни контејнери за мелем за усни за да ги скриете навиваните белешки.


Како да избегнете дополнителни такси за багаж:

11. Измерете го вашиот багаж

Инвестирајте во некои ваги за багаж и проверете дали ги мерите торбите на двете нозе од патувањето за да видите колку сте блиску до достигнување на границата на телесната тежина. Ако сте близу до границата, размислете да облечете некои од потешките предмети или да го намалите она што го спакувате на прво место.

12. Купете лесен куфер

Не претпоставувајте дека со купување на најскапиот дизајнерски куфер ќе добиете надградба - наместо тоа, поверојатно е да привлечете крадци на аеродромот и на вашите патувања. Подобро е да бидете незабележителни и да одите по лесна опција. Ако користите тврд куфер, ова може да додаде до четири килограми тежина уште пред да започнете со пакување, па скапиот не е секогаш најдобар.

13. Знајте ги вашите граници

Додатокот за багаж варира од авиокомпанија до авиокомпанија. Бидете сигурни дека сте свесни за вашите ограничувања пред да стигнете до аеродромот. Некои, но не сите превозници ќе ви овозможат да проверите во две вреќи, а додатокот за тежина може да варира (видете точка 12). Бидете сигурни дека го разбирате додатокот за рачен багаж и избегнувајте скапи трошоци на портата. Можеби сакате да го прочитате нашиот водич за рачен багаж.


Како да не го изгубите вашиот багаж:

14. Искористете го куферот

Не се соочувајте со кризалец на аеродромски рингишпил каде што барате багаж меѓу неговите идентични соседи. Означете го куферот со ознаки за багаж и дајте му малку преуредување за да ви помогне да го забележите во толпата. Украсете го со панделки, налепници или дури и шарени врвки за чевли за да може веднаш да се препознае.


Како да се справите со изгубениот багаж:

15. Спакувајте добар рачен багаж

Без оглед колку добро го украсуваме куферот, понекогаш се случува незамисливото. Понекогаш торбите исчезнуваат. Бидете сигурни дека сите ваши скапоцености се во вашиот рачен багаж и секогаш спакувајте резервна промена на облеката и во вашиот рачен багаж, само во случај да се случи најлошото и да ја изгубите / одложите проверената торба. На тој начин нема да мора да брзате по продавниците штом пристигнете да купите замена облека. Но, пред да одите да подметнувате сè во вашиот рачен багаж, можеби ќе бидете изненадени од некои од овие необични предмети што не се дозволени во вашата торба во кабината.